Doğa Yürüyüşünün Faydaları

Bolu Köroğlu Dağlarının Doğal Ortamında Yaşama Bakışınız Değiştirin

Doğa Yürüyüşünün Faydaları

Mayıs 13, 2019 Doğa Yürüyüşü 0

Panoramik ve nefes kesici manzaralar, birçok insanı yürüyüşe teşvik eder. Ancak aktiviteyi gerçekleştirmenin tek nedeni bu değildir. Doğada olmak insanı fiziksel ve ruhsal olarak olumlu yönde etkilemektedir. Bilimsel olarakta kanıtlanmıştır.

Fiziksel Faydalar

İster kısa bir öğleden sonra yürüyüşüne, isterse günlük bir gezintiye çıkın, yürüyüş harika bir kardiyo egzersizidir. Kardiyo egzersizi avantajları şunlardır:

 • Kalp hastalığı riskini azaltmak
 • Kemik yoğunluğunu artırmak
 • Çekirdek kaslarınızı güçlendirmek
 • Kan basıncını dengeler
 • Kilo kaybına yardımcı olur

Yürüyüşün fiziksel yararları riskinizle mücadele edebilir ve aslında osteoporoz ve artrit etkilerini tersine çevirebilir. Düzenli yürümek kemik yoğunluğunu artırarak, kemiklerinizde ki kalsiyum kaybını yavaşlatır ve kırılma ihtimalini azaltır. Yürüyüş aynı zamanda kemik ve kaslarınızın güçlenmesini destekler.

www.bolukamp.com
Doğa Yürüyüşünün Faydaları

Zihinsel Yararları

Stres ve kaygıyı azaltmak, ruh halinizi iyileştirmek, hafızanızı tazelemek ve depresyonun önlenmesi gibi zihinsel sağlığınıza sayısız faydalar sunar. Beyninizin daha yaratıcı düşünmesine ve daha iyi problem çözme becerileri geliştirmesine yardımcı olduğu bile tespit edilmiştir. Yürüyüşün zihinsel durumunuzu iyileştirmeye nasıl yardımcı olduğunu gösteren özellikler:

Stres ve Kaygı Azaltma: Uzun mesafeler yürümek, olumsuz düşünceleri pasif hale getirmeye yardımcı olur ve stresli durumlarla tekrar karşılaştığınızda hissettiğiniz endişeyi azaltabilir.

Ruh Hali ve Hafıza Geliştirme: Bir saat kadar az bir süre doğa ile etkileşime girmek bilişsel yeteneklerinizi geliştirir, ruh halinizi ve hafıza açıklığınızı arttırır.

Yaratıcı Düşünme ve Gelişmiş Problem Çözme:Araştırmalar, oturmak yerine yürümenin yeni fikirler üretmeye daha fazla katkı sağladığını göstermektedir. Ek olarak, dışarıda geçirilen zaman, beyninizin sorunları çözme kabiliyetini arttırır, dikkat sürenizi% 50’ye kadar yükseltir.

Yürüyüş sadece bedeninizi ve zihninizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sevdiklerinizle iletişiminizi artırır. Yeni arkadaşlar edinme ve günlük rutininizin eziyetinden kaçma şansınız dır.

Fiziksel yeteneklerinizi ve sağlık koşullarınızı değerlendirin

 • Bir km rahatça yürüyebilir misiniz?
 • Herhangi bir alerjiniz, astımınız veya kalp probleminiz var mı?
 • Eklem veya ayak bileği probleminiz var mı?
 • Nefes tükenmeden önce ne kadar yürüyebilirsiniz?

Zindelik seviyenizi ve sağlık durumunuzu bilmek ve anlamak, yeteneklerinize en uygun yürüyüşe karar vermenize yardımcı olacaktır.

Yürüyüş Türlerini Anlamak

Yürüyüş parkurlarının çoğu size uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmak için genel bir sisteme göre sınıflandırılır.

Kolay: Bakımlı ve çok az ya da hiç yükselme kazanımı olmayan asfalt izden oluşur. Çoğu yaş için uygundur.

Orta: Engebeli arazi ve güçlü yükseklik kazanımları olan, toprak ya da asfalt izlerden oluşur. Fiziksel olarak formda insanlar için uygundur.

Yorucu: Kayalık ve dik yükselmeleri içeren zorlu bir araziye sahiptir. Genellikle uzun veya tam günlük bir yürüyüşler için uygundur. Fiziksel olarak uygun ve deneyimli yürüyüşçüler tarafından kullanılır.

Zor: Uzun, engebeli ve iz yoluna sahip olamayan arazilerden oluşur. Tamamlanması için birden fazla gün gerektirir. Sadece uzman yürüyüşçüler için uygundur.

Belirlediğiniz iz türünü anlamak da aynı derecede önemlidir. İz açıklamasını incelerken bulabileceğiniz ortak yürüyüş terminolojisine bir göz atın:

İz Zorluk Sıralaması

Döngü: Bir noktadan başlayan ve aynı noktada biten, bir tam turu belirtir. Bazen bir devre izi olarak adlandırılır.

İleri ve Geri: Sizi belirli bir hedefe, genellikle bir gözetleme noktasına, göle veya şelaleye götürür ve ardından başlangıç ​​noktasına geri dönmek için aynı iz boyunca geri geldiğiniz yoldur.

Noktadan Noktaya: Bir noktadan diğerine yürümek üzere tasarlanmış bir yürüyüştür. Bu tür bir hedef izi eğlenceli olabilir. Genellikle, başlangıç ​​noktanıza geri bırakılmanızı ve hedefinize ulaştığınızda alınmanızı gerektirir.

Gündüz Pisti: Bir günden daha kısa sürede tamamlanabilen kısa bir parkur.

Uzun Mesafe Pisti: Tamamlanması bir günden fazla sürer. Genellikle su, yiyecek ve malzemelerinizi önceden çantanıza koymanız gereken, kamp boyunca yollara sahip bir parkurdur.

www.bolukamp.com
Doğa Yürüyüşünün Faydaları

Ne Giymeliyiz ?

Uygun ayakkabı ve kıyafet seçimi, yürüyüşünüzü planlamanın önemli bir unsurudur.

Ayakkabı ve Çorap

Yürüyüşe başlamadan önce dikkate alınması gereken en önemli şey ayakkabıdır. Koşu ayakkabılarının, dengesiz veya kayalık bir arazide sizi sabitlemek için gerekli çekişi sağlamadığını unutmayın. Bir çift yürüyüş ayakkabısı veya botu seçmeden önce, aşağıdaki soruları yanıtlamaya hazır olun:

 • Ne tür havada yapacaksınız?
 • Islak veya soğuk koşullarda mı yapacaksınız?
 • Ne tür iz koşulları bekliyorsunuz?
 • Ayak bileği ve tarak kemiği desteği var mı?

Ne tür yürüyüş yapacağınıza bağlı olarak, dikkate almanız gereken birkaç farklı ayakkabı seçeneği vardır.

Yürüyüş ayakkabısı

Botlardan daha az destek sunan yürüyüş veya spor ayakkabısı, iyi tanımlanmış patikalara ve kısa yürüyüşlere en uygunudur. Yürüyüş ayakkabısı çok fazla ağırlık taşımaz, bu da vücudunuzun ayakkabının desteklemediği ağırlığı telafi etmesi gerektiği anlamına gelir. Hafif oldukları için, yürüyüş ayakkabıları genellikle iyi havalandırıldığından yaz ayları için uygundur.

Yürüyüş botları

Daha sağlam ve daha destekleyici yürüyüş botları daha sert bir yapıya sahiptir ve daha fazla ayak bileği desteği sunar.Genellikle yürüyüş ayakkabılarından çok daha ağırdırlar. Uzun yürüyüşler ve engebeli araziler için yürüyüş botları en fazla korumayı sağlar. Kalın dış tabanları vardır ve daha uzun bir mola süresi gerektirmesine rağmen çoğu hava koşuluna dayanacak şekilde üretilmiştir.

Islak veya çamurlu patikalarda yürüyüş yapacaksanız, su geçirmez malzemeler içeren ayakkabılar arayın. Aşırı kayalık arazi için iyi ayak bileği desteği sunan botları seçin. Doğru ayakkabıyı seçtikten sonra, daha fazla konfor ve destek için iyi bir tabanlık seti ile takviye etmek isteyebilirsiniz.

Yürüyüş Çorapları

Yün veya suya dayanıklı sentetik bir malzemeden yapılmış çorap seçin. Kuru havalarda yürüyüş yapmak için hafif, ayak bileği yüksekliğinde çorap seçin. Soğuk veya ıslak koşullarda yürüyüş yapıyorsanız, yalıtımlı orta ağırlıkta çoraplar giyin. Sonuç olarak, yürüyüş koşullarınız, kullanmanız gereken en iyi çorapları belirleyecektir.

Uygun giyim

Yürüyüşünüze başlarken, herhangi bir hava durumu için hazırlanmayı unutmayın. Bir şapka, eldiven ve bir ceket getirmek her zaman iyi bir fikirdir.

Kaynak :
https://myopencountry.com/hiking-camping-tips-guides/hiking-fundamentals/hiking-for-beginners/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir