Kamp Yeri Nasıl Seçilir?

Bolu Köroğlu Dağlarının Doğal Ortamında Yaşama Bakışınız Değiştirin

Kamp Yeri Nasıl Seçilir?

Mayıs 13, 2019 Kamp Hayatı 0

Evden uzakta kamp için en iyi yeri seçmek, keyifli bir hafta sonu kampı için çok önemli bir unsurdur. Daha uzun süreli konaklamalar için daha da önemli olacaktır. Tüm ekipmanınızı ve donanımınızı bir yere kurulduktan sonra, daha iyi başka bir yere taşımak zorunda kalmak asla eğlenceli bir iş değildir. Harika bir kamp yeri seçmek için bu önemli adımları izleyebilirsiniz.

www.bolukamp.com
Kamp Yeri Nasıl Seçilir?

Bir kamp yeri seçmeden önce hedeflerinizi belirleyiniz

  • Maksimum gizlilik ve inziva mı arıyorsunuz?
  • Yoksa yeni arkadaşlar edinmeyi, deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşmayı mı tercih edersiniz?
  • Kamp deneyiminize uygunluk ne kadar önemlidir?
  • Banyo, duş, lavabo, içme suyu (içilebilir) suya yakınlık
  • Nasıl bir zemin ve konfor arıyorsunuz?
  • Kamp emniyetiniz var mı?

Kamp yapmak için harcadığınız zamandan ve kurtulmayı umduğunuz sorunlardan emin olun, hangi kamp yerinin sizin için işe yarayacağını belirlemenin en iyi yollarından biridir. Bu faktörleri ve çadırınızı nereye koyduğunuzu dikkate alın.

İlk kamp deneyiminiz ise

Eğer ilk kez kamp yapacaksanız, kamp alanlarına gitmek sizin için daha iyi olacaktır. Bunun dört nedeni vardır; Girişleri ucuz ve güvenlidir, herhangi bir yaban hayvanı gelmez. Su ve yiyeceğe ulaşabilirsiniz. Elektrik, duş ve tuvaletleri vardır. Tek dezavantajı kalabalık olabilirler ve doğa ile pek baş başa kalamazsınız.

www.bolukamp.com
Kamp Yeri Nasıl Seçilir?

Su kenarları

Su kamp yaşamı için olmazsa olmaz. Su kenarlarına kamp kurmak iyi bir seçenek olabilir. Hemen yakınına değilde biraz uzağına kurmanız için iki neden sayabiliriz. Tek su kaynağı orası ise yabani hayvanlar su içmeye gelebilir. Yağışın başlaması ile akarsu taşabilir ve kamp alanınızı su altında bırakabilir.

Yamaç dipleri

Heyelan, taş düşmesi ve çığ olma ihtimallerine karşı böyle bölgelerden uzak durun.

Etrafı inceleyin

Özellikle uzun süre kamp yapacaksanız etrafı mutlaka inceleyin. Oranın yaşam şekli, iklimi ve bitki örtüsü hakkında bilgi alacaksınız.

Rüzgar faktörü

Rüzgar alan bir yere çadır kurarsanız hem uykunuz bölünebilir hem de çadırınız sökülebilir. Bu nedenle rüzgar alıp almadığını etraftaki bitkileri toprağı ve doğayı inceleyerek anlayabilirsiniz.

Patika ve yollar

Orman içerisinde ki patika ve yollardan uzak durun. Çünkü burası yaban hayvanlarının sık geçtiği hareket alanlarıdır.

Güneş faktörü

Eğer sabah çok erken kalkmayı planlamıyor sanız güneşi doğrudan alan bir yere çadır kurmamanız iyi olabilir. Güneş çadır içinde sıcaklık seviyesini yükseltip sizi rahatsız edebilir.

Ağaç altları

Ağaç altları iyi birer gölge sağladığı için güzel kamp alanlarıdır. Ancak, yüksek bölgelerde kamp yapıyorsanız ve etrafınızda az miktarda ağaç varsa bu şimşek ve yıldırımları üzerinize çekebilir. Bu nedenle ağacı inceleyin kurumuş yanmış dallar varsa uzak durun. Ayrıca ağaçtan düşecek kuru dallar çadırınıza ve size zarar verebilir.

Çadırı gündüz kurun

Bilmediğiniz bir alanda çadır kuracaksınız, bu işlemi gündüz gerçekleştirin. Çünkü, güneş ışığı etrafı inceleme ve gözlem yapma imkanı sunar.

www.bolukamp.com
Kamp Yeri Nasıl Seçilir?

Kamp alanı ihtiyaçlarınız neler?

Pek çok kamp alanı, donanıma göre kullanabileceğiniz imkanları sınırlandırır. Çadırınızı veya kamp aracınızın boyutlarını bilmek, ihtiyaçlarınıza uygun bir kamp yeri seçmenize yardımcı olacaktır.

Zemin seviyesine bak

Bu, kamp yaparken iyi bir gece uykusu için en önemli unsur olabilir. Düz, eğimsiz ve rahat olacak olan çimenli alanları arayın. Ayrıca, yağmur yağması durumunda sahanın su drenaj potansiyelini göz önünde bulundurun.

Ormanda yıldırım düşmesinden korunmak için hangi bölgelerde çadır kurabiliriz?

Ağacın altında bir yerde ‘yıldırımdan korunma konisi’ denen emniyetli korunma noktasına çadırımızı kurmalıyız. Korunma konisi nedir; 25 metrelik bir ağacı ikiz kenar üçgen yapacak şekilde çadırımızı kurabiliriz. Ağaca düşecek yıldırım belli bir mesafe içerisinde toprağa aktarılır. Bu mesafe, ağacın yükseliği kadar ağaç gövdesine mesafe bırakılarak çadır kurulmalıdır. Bu sayede, ağacı paratoner olarak kullanıp yıldırımdan korunmuş oluruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir