Temel Kamp Malzemeleri

Bolu Köroğlu Dağlarının Doğal Ortamında Yaşama Bakışınız Değiştirin

Temel Kamp Malzemeleri

Mayıs 13, 2019 Kamp Hayatı 0

1-Çadır

Deneyim ve maceralarınızla uygun bir çadır seçmek muhtemelen kampçı olma yolunda ilk kararlarınızdan biri olacaktır. Büyük ölçekli çadırlar, konfor ve içeride bir kez ayağa kalkma kabiliyeti için mükemmeldir. Ancak seyahat sırasında oldukça fazla yer kaplarlar.

www.bolukamp.com
Temel Kamp Malzemeleri

Neye karar verirseniz verin, saygın bir üretici tarafından yapılan kaliteli bir çadıra yatırım yapmanızı öneririz. Ucuz çadırlar, genellikle kolayca delinir ve iyi korunmamış dikişlere ve fermuar bileşenlerine sahiptir. 

Dayanıklılık

Çadırınızı sağlam kutuplara, güvenli bir şekilde tutturulmuş çengellere, naylon bantla güçlendirilmiş çift dikilmiş dikişlere ve ağır işlerde paslanmayacak fermuarlara sahip olduğundan emin olun. Fermuarları test edin. Serbestçe açılıp kapanmalı ve çadır kumaşına takılmamalıdır.

Çadır Kumaşı

Çadırların çoğu naylondan yapılmıştır çünkü iyi dokunmuşsa naylon hem hafif hem de son derece dayanıklıdır. Kaplanmış naylon su yalıtımı için kullanılır; iç duvarlar için naylon ağ kullanılmıştır. Polyester naylondan biraz daha ağır olmasına rağmen, ıslandığında genleşmez ve yırtılmaya karşı daha dirençlidir. Yırtılmaz kumaş tam olarak adının önerdiği şeyi yapar ve yırtılmaları önler. Tuval çadırları çok dayanıklı, ancak aynı zamanda çok ağır.

Çadır İskeleti

Esnek bir çerçeveye sahip bir çadır (yırtılmadan ve kırılmadan bükülebilen) önemli bir özelliktir. Sağlam, kaliteli direklere sahip bir çadır seçin.

Çadırınızın direkleri hafif, basit ve kurulumu kolay olmalıdır. Birçok hafif direk alüminyumdan yapılmıştır, çünkü metal hafif ve esnektir. Direkler de cam elyafından yapılabilir. Çadırların çoğunda elastik bir şok kablosuyla birbirine bağlanan kutuplar bulunur ve bu da daha kolay bir kurulum sağlar.

Çadır Kurulumu

Şok kablolu bir çadır kurulumu hızlandırır; sık sık farklı kamp yerlerine taşınmayı planlıyorsanız kullanışlıdır. Ancak bir yerde kalıyorsanız, bir aileniz için en fazla konforu bir kabin çadırı sağlayabilir. Çadırınız, kuruluma yardımcı olmak için renk kodlamasıyla gelirse yardımcı olacaktır.

Çadır Yağmurluğu

Yağmur sineği, çadırın üzerine uzanan su geçirmez malzemeden yapılmıştır. Çadırınızı yağmurdan ve çadırınızda ki su geçirmez kaplamaya zarar verebilecek güneşin zararlı ışınlarından koruyabilir. En iyi ve en etkili çadır yağmurluğu, toprağa kadar uzanır.

Çadır Havalandırması

Çadırın üstündeki hava delikleri, çadırınızın iç duvarlarında yoğuşmanın önlenmesine yardımcı olacaktır. File paneller, esintilerin çadırınızı daha serin hale getirmesini ve böcekleri uzak tutmasını sağlar.

Böcek Koruması

Kapılarda ve pencerelerde bulunan sık delikli fileler sayesinde, istenmeyen böcekleri çadırınız dan uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Su geçirmez

Çadırınız düzgün bir şekilde monte edilmemişse ve iyi kaplanmış, suya dayanıklı bir kumaştan yapılmışsa, çadır çatınızda yağmur birikebilir, bunu engellemek için çatı kısmını eğimli hale getirin.

2-Uyku Pedi, Hava yatağı veya Yatağı

Uyku pedi, hava yastığı veya yatağı dış mekanlarda sağlam bir gece uykusu almak için iki önemli rol oynar: yastıklama ve yalıtım. Uyumak için rahat bir yüzeye sahip olmak gibi görünse de, bir pedin en kullanışlı işlevi olmasına rağmen, gece boyunca sizi sıcak tutabilmesi çoğu zaman daha önemlidir.

Bir yalıtım tabakası olarak çadırın içine yerleştirilir. Sert zemin ile vücudunuz arasına yastıklama yapmada fayda sağlayan çok önemli bir aksesuardır. Vücudunuz ile soğuk zemin arasında ısı alışverişini engelleyerek sıcak kalmanızı ve rahat uyumanızı sağlamaktadır.
Sadece 45 saniyede şişer ve aynı hızda iner. Hafif yapısıyla sadece bir küçük su şişesi kadar yer kaplar. Hem mumya tipi hem de dikdörtgen uyku tulumlarına uygun iç matı bulunmaktadır.

  • Uyku pedi tipleri: Üç temel tip ped ve bunların nasıl performans gösterdiğini öğrenin – hava, kendiliğinden şişen ve kapalı hücreli köpük.
  • Kullanım amacı : Pedinizin hangi faaliyet için olduğuna karar verin – sırt çantasıyla seyahat, araba kampı, kış kampı, vb.
  • Özellikler: Hangi özelliklerin sizin için en önemli olduğuna karar verin – ağırlık, yastıklama, boyut, yalıtım.
www.bolukamp.com
Temel Kamp Malzemeleri

3-Uyku tulumu

Bu torbalar piyasada her boyutta, ağırlıkta ve kalınlıkta bulunur.

Uyku tulumunu satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, kamp yapmak istediğiniz alanın iklimidir. Örneğin, karlı alanda kamp yapmaya gidenlerin özel bir uyku tulumu alması gerekir. Uyku tulumları sizleri ısıtmaz, vücut ısınız ile ısıttığınız tulumun içindeki havanın dışarıya çıkmasını engeller.

EN 13537 avrupa standardı için uyku tulumu sıcaklık değerleri.

Uyku tulumunda sıcaklığınızı ve konforunuzu etkileyen birçok faktör vardır. Önemli bir faktör, vücut ısınızın soğuk toprağa çekilmesini önlemek için iyi bir yalıtım matı kullanmanızdır. Diğer faktörler arasında çadırınız veya barınağınız, cinsiyetiniz ve metabolizmanız, kıyafetler, uyku tulumu astarı, davlumbaz kullanımı ve günlük kalori alımınız bulunur. 

Üst limit (Upper limit) : Standart bir erkeğin terlemeden uyuyabileceği maksimum ısı değeri belirtilir. Bu değerde başlık ve fermuar açık, kollar dışarıda olduğu varsayılır.

Konfor (Comfort) : Sakin bir pozisyonda, standart bir kadının rahat bir biçimde uyuyabileceği ısı değeri ifade edilir.

Düşük Sınır (Lower limit) : Kıvrılmış bir pozisyonda, standart bir erkeğin 8 saat boyunca uyanmadan uyuyabileceği ısı değeri ifade edilir.

Olağan Üstü (Extreme) : Standart bir kadının 6 saat boyunca hipotermi riski olmadan barınabileceği ısı değeri ifade edilir. (Soğukta donma görülebilir)

www.bolukamp.com
Temel Kamp Malzemeleri

Uyku tulumlarının içerisinde sıcaklık değerlerini belirten etiketler bulunmaktadır. Bu etiketler uyku tulumunun hangi mevsim ve kampa uygun olduğunu belirtmektedir. Örneğin; Üst limit (Upper limit),
konfor (Comfort), düşük Limit (Lower limit), extreme. Etiketler üzerinde bulunan bu yazılar hangi sıcaklık değerlerinde ve mevsımlerde kullanılacağını belirtmektedir.

4-Pişirme ekipmanları

Çoğu kampçı için 2 brülörlü, propanla çalışan soba, kamp yemeklerini gurme şölenlerine dönüştürmek için fazlasıyla yeterli olacaktır. 

www.bolukamp.com
Temel Kamp Malzemeleri

Piezo ateşleyicili sobalar, kibrit yakmaya gerek kalmadan hızlı ve kolay pişirme sağlar. Ayrıca, entegre rüzgar korumaları, kullanışlı taşıma kolları ve ocağınızın geleneksel 5 galonluk bir propan tankından (ızgaralarda görülenler gibi) akmasını sağlayan aksesuar hortumları gibi özellikleri vardır.

Lüks

Bizim için, aşağıdaki öğeler her zaman ihtiyaç olarak sınıflandırılmayabilir, ancak iyi bir zaman için oldukça önemlidir.

  • Kamp sandalyeleri – Yürüyüşle geçen uzun bir günün ardından dinlenmek için kullanılır.
  • İyi bir kitap – Çadırınızın içinde rahatça bir kitap okumak şaşırtıcı derecede basit bir zevktir.
  • Depolama kutuları ve alet çantası mutlu kamp söz konusu olduğunda işe yarayabilir.
  • Sıcak yaz ayları için taşınabilir bir vantilatör harika olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir