Doğada Beş Farklı Ateş Tipi Nasıl Yakılır?

Bolu Köroğlu Dağlarının Doğal Ortamında Yaşama Bakışınız Değiştirin

Doğada Beş Farklı Ateş Tipi Nasıl Yakılır?

Mayıs 13, 2019 Kamp Hayatı 0

Bir kamp ateşi yapmayı öğrenirken, beş farklı ateş yapısından birisini tercih edebilirsiniz. Her birinin kendine göre yararları vardır. Her birinin kendi kullanım alanı vardır.

Tepe Ateşi

Teepee tarzı kamp ateşi yakılmayı bekliyor

Tepe ateşi, klasik ateş şekli olarakta geçer. Suyu kaynatırken veya yemek pişirmeye başlamanın bir yolu olarak öğrenmesi kolay ve kullanışlıdır. Ne yazık ki, tepe ateşinin yanarak çökmesi kolaydır, bu yüzden akılda bir yedekleme planı yani ek bir tutuşma olması en iyisidir.22

Nasıl inşa edilir

 • Yanacak parçaları bir kuru zemine yerleştirin.
 • Çeşitli kav türlerini kuru zemine yerleştiriniz.. Yakma sırasında bir tepe oluşturmak için dört beş parça kullanın. Kullanım şekli üçgen piramit görünümünü almalıdır.
 • Yapıya küçük parçalar eklemeye devam edin, ancak içinde bulunan kav türlerini yakmak için açık erişim bıraktığınız dan emin olun.
 • Yapı yandıkça ek bir tutuşma eklemelisiniz. Çöktüğünde, kömürlerin üzerine daha büyük kütükler yerleştirebilirsiniz.

Kav türleri

Bir kıvılcımla dahi kolayca tutuşabilecek malzemelerdir. Daha çok hafif, gevşek ağaç kabukları, kuru otlar ve ince parçalar, kuru yosunlar ve kozalaklar kav türleri için idealdir.

Baş Aşağı (Piramit) Ateş

Upside Down kamp ateşi yakılmadan hemen önce

Bu ateş yoğun ısı yayma yeteneğine sahiptir ve uzun süre yanar, ancak ihtiyaçları karşılaması için geçen süre yaklaşık yarım saattir. Yakacak kalın odun aşağıda iken, kav türleri üsttedir. Küçük kav türleri yandığında sıcak köz bırakır ve sonunda alttaki büyük parçaları yakar. Bu ateş türü pratiklik gerektirir.

Nasıl inşa edilir

 • Her kütük arasında biraz boşluk bırakarak en büyük odunları yere yatırın. Katmanları döşerken sıralayın (bazıları kuzey-batıya giderken bazıları doğu-batıya gider).
 • Yerleştirdiğiniz büyük kütüklerin üzerine kav malzemelerini sıkıştırınız.
 • Kav malzemelerini tutuşturun ve sıcak közlerin aşağıdaki büyük kütüklere düşmesini sağlayın. Bu biraz zaman alabilir ve kav malzemelerini birkaç kere tutuşturmanız gerekebilir.
 • Bir kez büyük odunları yakarsanız, 7 saat kadar sürebilen bir ateşiniz olur.

Yıldız Ateşi

Yanmadan hemen önce yıldız kamp ateşi

Yıldız ateşini büyük bir kamp çukurunda kullanmanız tavsiye edilir. Bunun nedeni, ısıyı çevresini daha iyi yaymasını sağlamaktır. Dezavantajı, yıldız ateşinin gerçekten sönmesi biraz zaman alır, ancak çok az yakacak odun kullandığı ve fazla bakıma ihtiyaç duymadığı için tercih edilen bir ateş türüdür.

Nasıl inşa edilir

 • Ateş çukurunun ortasına bir miktar su damlası koyun. Pusula yüzünde merkez noktasından yayılan büyük odun parçaları yerleştirin.
 • Karışımın üzerine kav malzemeleri ekleyiniz ve yakınız.
 • Yayılan kütükler yanmaya başlayana kadar yangını beslemeye devam edin.
 • Daha fazla ısı için kütükleri yanarken yangının merkezine doğru itin ve yavaşça yanmaları için yalnız bırakabilirsiniz.

Yalın Ateş

aydınlatılmaya hazır ateş etmeye eğilmek

Bir tutam ateş yakmaya mı ihtiyacınız var? Bu, bir kamp ateşi inşa etmenin en basit yöntemidir ve muhtemelen kötü havalarda en iyi seçimdir. Rüzgâr yönü üzerinde büyük kütüğe sahip olmanızı gerektirecektir.

 • Kamp ateşi yüzeyine büyük bir kütük yerleştirin ve altına bir miktar tav yerleştirin.
 • Karıncalanma ve kütüğün üzerine gevşeme parçaları.
 • Yandığında, yanan kütüğe yaslanan bir miktar kavis eklemeye devam edersiniz.

Günlük Kabin Ateşi

Günlük kabin ateşi yakılmaya hazır

Bu yapıyı inşa etmek biraz zaman alabilir, ancak birçok kötü hava şartlarında işe yarar. Mükemmel hava akımı sağlar ve çeşitli yakacak odun türlerini birlikte karıştırmak için idealdir. 

Nasıl inşa edilir

 • Tutuşturucu kav türlerini ateş ocağının ortasına yerleştirin.
 • En büyük odunları birbirine paralel olarak (doğuya batıya bakacak şekilde) bir ayağa yerleştirin. Kuzeyden güneye uzanan bu parçaların uçlarına benzer büyüklükte iki adet küçük odun yerleştirin.
 • Ocak kabinini en az 26 cm yüksekliğe ulaşana kadar oluşturmaya devam edin.
 • Kav malzemelerini yakın ve ateşin yukarı çıkmasını izleyin. Çökmeye başladığında, yapıya daha büyük bir yakacak odun ekleyebilirsiniz.

Ateşi söndürmek

Orman yangını kontrolden çıktı

Tek bir kıvılcım kaosa neden olabilir

Muhtemelen bir kamp ateşi inşa etmeyi bilmekten daha önemli olanı, nasıl söndürüleceğini bilmek. Neyse ki bu çok daha basit bir işlem.

Ateş yaktığımız alanda olağanüstü tutuşma riski bulunan ağaçlıklar varsa, bu alanda da ilgili ilk elden güvenlik sorunları (çevrenizdeki ve etrafınızdakiler için) ve tabii ki bir yangının başlama tehlikesi de vardır . Bir kamp ateşi yapmayı öğrenmeden önce, bir yangını söndürmenin önemini bildiğinizi garanti edin.

Hepsi Yansın

İdeal bir durumda yanan ateşimizde, kül ve ufak kömür parçalarından başka hiçbir şey kalmaz. Bu kül ve ufak kömür parçalarının başında beklememiz gerekir.Herhangi bir rüzgar etkisinden veya gücünden dağılmaması için etrafını toprak ile çevirerek hepsinin yanmasını beklemeliyiz. Aksi halde kampın etrafına saçabilir ve yangın çıkarabilirsiniz.

Kampı kırmanız ve daha büyük yakacak odun parçası bulundurmanız gerekirse, aşağıdaki önerileri dikkate alın.

Tamamen Söndürmek

Hala yanan ateş veya sigara izmariti varsa bunların üzerine su dökünüz. Tüm alevleri tamamen söndürün ve ahşaba temas halindeyken cızırtılı sesin durmasına kadar su uygulayın. Günlükleri çevirmek için bir çubuk kullanın ve hepsine çarptığınız dan emin olmak için gizli kuytulara ve kızılcıklara ulaşın. Çıkana kadar bırakma, bu kadar basit. Bu temel yangın güvenliğini uygulayamıyorsanız, bir kamp ateşi yapmamalısınız.
https://myopencountry.com/hiking-camping-tips-guides/diy-survival-guides/how-to-build-a-campfire/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir