Acemiler İçin Dokuz Kamp Aksesuarı

Bolu Köroğlu Dağlarının Doğal Ortamında Yaşama Bakışınız Değiştirin

Acemiler İçin Dokuz Kamp Aksesuarı

Mayıs 13, 2019 Kamp Hayatı 0

Kampa ilk kez giderken, internetten ya da arkadaşlarınızdan alabileceğiniz yeni başlayanlara yönelik kamp aksesuarlarıyla ilgili birçok öneri ve tavsiye var.

www.bolukamp.com
Acemiler İçin Dokuz Kamp Aksesuarı

Çantanızda olması gereken birkaç önemli kamp aksesuarları var. Bu vazgeçilmezler sadece kampınızı eğlenceli kılmakla kalmaz, aynı zamanda onları maceralı hale getirir. Fakat hepsi ilk kamp için gerekli mi? Önemli bir şeyi kaçırırsan ne olacak?

Çok sayıda soru aklınıza çarpıyor olabilir . Ancak yeni başlayanlar ve kamp yapmak için gerekli olan 9 aksesuarı okuduktan sonra, tüm sorularınız sona erecektir.

1. Kamp Çadırı

Kamp çadırı seçimi için birçok faktör vardır.

Ağırlık

Bu özellik kampın yapılma şekline bağlı olarak değişmektedir. Araba kampı yapıyorsanız ağırlık için endişelenmeyin. Sırt çantasıyla ya da bisikletle kamp yapmak istiyorsanız boyutu ve ağırlı az olan çadırlar tercih edilmelidir. Sırtınız ve omuzlarınız bunun için size teşekkür edecektir.

3 mevsim veya 4 mevsim kamp çadırları

3 mevsim kamp çadırları (ilkbahar, yaz, sonbahar) hafiftir ve sıcak havalarda daha soğuk tutar. 4 mevsim kamp çadırları (kış) kar ve şiddetli rüzgarlara dayanabilir. Ayrıca daha ağır ve daha pahalıdır (genellikle).

Çadır boyutu

Sadece uyumanın dışında içerisinde eşya saklamak veya bulundurmak istiyorsanız, kişi başına en az 20 metre karelik bir taban alanı olan bir kamp çadırı seçin.

Sizi soğuk, yağmurlu, sıcak, nemli ve kuru iklimden koruyacak temel aksesuarlardan biridir. Kampın olmazsa olmazlarındandır.

Çadırdaki herkesin oturmak ve yatmak için yeterli alana sahip ve rahat olması gereklidir. Hafif bir kamp çadırı satın alın, böylece yanınızda kolayca taşıyabilirsiniz.

www.bolukamp.com
Acemiler İçin Dokuz Kamp Aksesuarı

2. Kamp Hamağı

Hamak hayati bir aksesuar değildir, ancak kamp halkı arasında oldukça popülerdir. Uykunuzu daha iyi almanıza yardımcı olurlar ve yağmurdan sonra değerli eşyalarınızı ıslatmadan saklayabilirsiniz. Eşinizle veya arkadaşınızla kamp yapmaya gidiyorsanız, çift hamaklar daha çok tercih edilmelidir.

3. Uyku Tulumu

Bu torbalar piyasada her boyutta, ağırlıkta ve kalınlıkta bulunur.

Uyku tulumunu satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, kamp yapmak istediğiniz alanın iklimidir. Örneğin, karlı alanda kamp yapmaya gidenlerin özel bir uyku tulumu alması gerekir. Uyku tulumları sizleri ısıtmaz, vücut ısınız ile ısıttığınız tulumun içindeki havanın dışarıya çıkmasını engeller.

EN 13537 avrupa standardı için uyku tulumu sıcaklık değerleri.

Uyku tulumunda sıcaklığınızı ve konforunuzu etkileyen birçok faktör vardır. Önemli bir faktör, vücut ısınızın soğuk toprağa çekilmesini önlemek için iyi bir yalıtım matı kullanmanızdır. Diğer faktörler arasında çadırınız veya barınağınız, cinsiyetiniz ve metabolizmanız, kıyafetler, uyku tulumu astarı, davlumbaz kullanımı ve günlük kalori alımınız bulunur. 

Üst limit (Upper limit) : Standart bir erkeğin terlemeden uyuyabileceği maksimum ısı değeri belirtilir. Bu değerde başlık ve fermuar açık, kollar dışarıda olduğu varsayılır.

Konfor (Comfort) : Sakin bir pozisyonda, standart bir kadının rahat bir biçimde uyuyabileceği ısı değeri ifade edilir.

Düşük Sınır (Lower limit) : Kıvrılmış bir pozisyonda, standart bir erkeğin 8 saat boyunca uyanmadan uyuyabileceği ısı değeri ifade edilir.

Olağan Üstü (Extreme) : Standart bir kadının 6 saat boyunca hipotermi riski olmadan barınabileceği ısı değeri ifade edilir. (Soğukta donma görülebilir)

www.bolukamp.com
Acemiler İçin Dokuz Kamp Aksesuarı

Uyku tulumlarının içerisinde sıcaklık değerlerini belirten etiketler bulunmaktadır. Bu etiketler uyku tulumunun hangi mevsim ve kampa uygun olduğunu belirtmektedir. Örneğin; Üst limit (Upper limit),
konfor (Comfort), düşük Limit (Lower limit), extreme. Etiketler üzerinde bulunan bu yazılar hangi sıcaklık değerlerinde ve mevsımlerde kullanılacağını belirtmektedir.

4. Kamp Sırt Çantası

Kamp sırasında, sırt çantası gerekli değildir. Küçük bir yürüyüşe çıkmak istiyorsanız, kamp sırt çantası gereklidir. O zaman, temel şeylerinizi içinde tutabilirsiniz.

Doğa sporları için üç çeşit sırt çantası vardır;

Doğa yürüyüşü veya seyahat çantası (içten iskeletli): En çok tercih edilen türdür. Bunun nedeni hafif ve rahat olmasıdır. Çoğunlukla tek gözlü ve üstten açılırlar buda dezavantajlarından biridir. Ayrıca bu çantalarda çadır ve mat koyacak yer bulamazsınız.

Dağcı veya avcı çantası (içten iskeletli): Çok gözlü çantalardır, bu sayede ekipmanlara kolay ulaşım imkanı sunar. Ayrıca çadır, tulum ve mat bağlama yerleri vardır. Suya ve ısıya dayanıklı üretildikleri için biraz ağırdır.

Dağcı veya avcı çantası (dıştan iskeletli): Çok fazla tercih edilmemektedir. Tek farkı dış iskeletinin alüminyum gibi malzemelerden yapılmasıdır.

Sırt Çantası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Suya ve ısıya dayanıklı olması

Ağırlık

Bel ve omuz sağlığı için destekli olması

Kişisel tercihler (bölme sayısı ve renk)

www.bolukamp.com
Acemiler İçin Dokuz Kamp Aksesuarı

5. Kamp Lambası

Kamp lambası sadece karanlıkta hareket etmek için gerekli değildir, aynı zamanda acil durumlarda da bir uyarı aracı olarak işlev görür.

Kamp için bir far ya da fener satın alabilirsiniz. Far yemek sırasında veya doğa yürüyüşü için faydalıdır, oysa fener bir grupla otururken veya başkalarını rahatsız etmeden bir kitap okumak için faydalıdır.

www.bolukamp.com
Acemiler İçin Dokuz Kamp Aksesuarı

6. Uyku Pedi

Uyku pedi, hava yastığı veya yatağı dış mekanlarda sağlam bir gece uykusu almak için iki önemli rol oynar: yastıklama ve yalıtım. Uyumak için rahat bir yüzeye sahip olmak gibi görünse de, bir pedin en kullanışlı işlevi olmasına rağmen, gece boyunca sizi sıcak tutabilmesi çoğu zaman daha önemlidir.

Bir yalıtım tabakası olarak çadırın içine yerleştirilir. Sert zemin ile vücudunuz arasına yastıklama yapmada fayda sağlayan çok önemli bir aksesuardır. Vücudunuz ile soğuk zemin arasında ısı alışverişini engelleyerek sıcak kalmanızı ve rahat uyumanızı sağlamaktadır.
Sadece 45 saniyede şişer ve aynı hızda iner. Hafif yapısıyla sadece bir küçük su şişesi kadar yer kaplar. Hem mumya tipi hem de dikdörtgen uyku tulumlarına uygun iç matı bulunmaktadır.

  • Uyku pedi tipleri: Üç temel tip ped ve bunların nasıl performans gösterdiğini öğrenin – hava, kendiliğinden şişen ve kapalı hücreli köpük.
  • Kullanım amacı : Pedinizin hangi faaliyet için olduğuna karar verin – sırt çantasıyla seyahat, araba kampı, kış kampı, vb.
  • Özellikler: Hangi özelliklerin sizin için en önemli olduğuna karar verin – ağırlık, yastıklama, boyut, yalıtım.
www.bolukamp.com
Acemiler İçin Dokuz Kamp Aksesuarı

7. Kamp Yastığı

Yorucu bir kamp gününden sonra, herkes iyi bir uyku ister ve bu yastıklar tüm acılarınızı ve yorgunluklarınızı unutturur.

Kamp sırasında sizin için büyük bir fark yaratabilir, konforlu bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Daha çok şişirilebilir kamp yastıkları tercih edilir. Son derece hafif, kaliteli ve rahat olması tercih edilmesini sağlamaktadır. Yalnızca avuç içi kadar paket hacmine sahip bu yastığı taşıdığınızın bile farkına varmayacaksınız.  Piyasada farklı nitelik ve çeşitleri de vardır. Kendi eviniz gibi kamp sırasında rahatlamanızı sağlarlar.

8. Kağıt Haritalar

Sırt çantasında veya kampta olsanız da, orada cep telefonu servisinin olmama olasılığı vardır. Öyleyse ne yapmalısınız?

Öncelikle, kamp yapmaya gideceğiniz yerin bir haritasını alın ve yürüme yollarını öğrenin. Yalnızca GPS’e veya ayrı bir uydu alıcısı ünitesine bağlı kalmayın.

www.bolukamp.com
Acemiler İçin Dokuz Kamp Aksesuarı

9. Kamp Ateşi

Birçoğunuz filmlerde kampçıların yemeklerini kamp ateşinde pişirdiğini gördünüz, ama bu gerçek değil.

Yemek pişirmek için yangın başlangıç ​​kitiyle birlikte küçük bir ocak taşımak zorundasınız. Kamp ocaklarının kullanımı çok kolaydır ve piyasada uygun fiyatta bulunur. Ocağı ateşlemek için yanınıza bir kibrit kutusu, çakmak veya çakmak taşı bulundurmayı unutmayın.

www.bolukamp.com
Acemiler İçin Dokuz Kamp Aksesuarı

Cindy Miller

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir