Doğa Yaşam Kalitemizi Nasıl Etkiler?

Bolu Köroğlu Dağlarının Doğal Ortamında Yaşama Bakışınız Değiştirin

Doğa Yaşam Kalitemizi Nasıl Etkiler?

Mayıs 19, 2019 Uncategorized 0

dikim eller

Araştırma ortamları artırmak veya bizim azaltabileceğini ortaya koymaktadır stresi , dönüş impact vücudumuzun. Gördüğün, duyduğun, her an yaşadığın şey sadece ruh halini değil aynı zamanda sinir, endokrin ve bağışıklık sistemlerinin nasıl çalıştığını değiştirmektir.

Hoş olmayan bir ortamın stresi, endişeli, üzgün veya çaresiz hissetmenize neden olabilir. Bu da kan basıncınızı, kalp atış hızınızı ve kas gerginliğinizi yükseltir ve bağışıklık sisteminizi baskılar. Hoş bir ortam bunu tersine çevirir.

Ve yaşına veya kültürüne bakılmaksızın, insanlar doğayı hoş buluyor. Şifa Bahçeleri kitabında belirtilen bir çalışmada araştırmacılar, insanların üçte ikisinden fazlasının stresli olduğunda geri çekilmek için doğal bir ortam seçtiklerini bulmuşlardır.   

Doğa iyileşir

Doğada olmak, hatta doğanın manzaralarına bakmak bile öfkeyi, korkuyu ve stresi azaltır ve hoş hisleri arttırır. Doğaya maruz kalmak sadece kendini duygusal olarak daha iyi hissetmekle kalmaz, aynı zamanda fiziksel refahınıza, kan basıncını, kalp atış hızınızı, kas gerginliğini ve stres hormonlarının üretimine katkıda bulunur. Halk sağlığı araştırmacıları Stamatakis ve Mitchell gibi bilim adamlarına göre ölüm oranlarını bile azaltabilir.

Hastanelerde, ofislerde ve okullarda yapılan araştırmalar, bir odadaki basit bir bitkinin bile stres ve kaygı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini buldu.

Doğa yatıştırır

Çayırda güzel bir ağaç.

Ek olarak, doğa bize acı ile baş etmemize yardımcı olur. Genetik olarak ağaçları, bitkileri, suyu ve diğer doğa unsurlarını bulmak için programlanmış olduğumuz için doğa sahneleri tarafından emiliyoruz ve acı ve rahatsızlığımızdan rahatsız oluyoruz.

Bu, şimdi safra kesesi ameliyatı geçirmiş olan hastaların klasik bir çalışmasında güzel bir şekilde gösterilmiştir; yarısı ağaç, yarısı da duvar manzaralıdır. Araştırmayı yapan doktora göre, Robert Ulrich, ağaç manzaralı hastaların ağrıyı daha iyi tolere ettiği, hemşirelere olumsuz etkileri daha az olduğu ve hastanede daha az zaman harcadıkları görülmüştür. Daha yeni çalışmalar , hastane odalarındaki doğa ve bitkisahneleri ile benzer sonuçlar göstermiştir . 

Doğa restorasyonu

Mevcut araştırmaların en ilgi çekici alanlarından biri, doğanın genel refah üzerindeki etkisidir. Akılda yapılan bir çalışmada görüşülen kişilerin% 95’i, dışarıda vakit geçirdikten sonra morallerinin düştüğünü, stresli ve endişeli olduğunu, daha sakin ve dengeli hale geldiğini söyledi Ulrich, Kim ve Cervinka’nın diğer çalışmaları, doğadaki veya doğadaki zamanın olumlu bir ruh hali ve psikolojik refah, anlamlılık ve canlılıkla ilişkili olduğunu göstermektedir .

Ayrıca, doğadaki zaman veya doğadaki manzaraları izlemek, dikkat etme yeteneğimizi arttırır. İnsanlar doğayı doğal olarak ilginç buldukları için, doğal olarak doğada yaşadıklarımıza odaklanabiliriz. Bu aynı zamanda aşırı akılcı düşüncelerimize de bir son verir, yeni görevler için bizi yeniler.

Bir başka ilginç alanda, Andrea Taylor’ın DEHB olan çocuklarla ilgili araştırması, doğada harcanan zamanın daha sonra dikkat aralıklarını arttırdığını göstermektedir.   

Doğa bağlar

Kuo ve Coley’nin İnsan-Çevre Araştırma Laboratuarı’nda yürüttüğü bir dizi saha çalışmasına göre, doğada harcanan zaman bizi birbirimize ve daha geniş dünyaya bağlar. Illinois Üniversitesi’nde Başka bir çalışmada ağaçlar ve onların binanın çevresinde yeşil alan vardı Chicago toplu konutta ikamet daha ilgili olmak komşuları ile birlik daha güçlü hisler, daha çok insanı bilerek bildirdi düşündürmektedir yardım ve birbirini destekleyen güçlü duyguları ve sahip Ağaçsız binalarda kiracıya ait. Bu daha fazla topluluk duygusuna ek olarak, sokak suçu riski, ev içi ortaklar arasında daha düşük şiddet seviyesi ve saldırganlık riski ve yaşamın talepleriyle, özellikle de yoksulluk içinde yaşamanın stresleriyle başa çıkma konusunda daha iyi bir kapasiteye sahiplerdi.

Bu bağlantı deneyimi, beyin aktivitesini ölçmek için fMRI kullanan çalışmalar ile açıklanabilir. Katılımcılar doğa manzaralarını gördüklerinde, beynin empati ve sevgi ile ilişkili kısımları aydınlandı, fakat kentsel manzaraları gördüklerinde, beynin korku ve kaygı ile ilişkili kısımları harekete geçti. Doğa bizi birbirimize ve çevremize bağlayan duygulara ilham veriyor gibi görünüyor.

Kaynak :
https://www.takingcharge.csh.umn.edu/how-does-nature-impact-our-wellbeing

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir